Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Agresja u dziecka

porada w kategorii: junior

Z niepokojem obserwujesz, że Twój maluch zaczyna nagle zachowywać się agresywnie? Zastanawiasz się, co jest powodem tak nagłej zmiany nastroju i zachowania dziecka, czy popełniłaś błąd wychowawczy? Spokojnie – zachowania agresywne są elementem etapu rozwojowego, który przechodzi Twoje roczne dziecko.
Dziecko powoli zaczyna rozumieć, że jest odrębną jednostką i może mieć własne zdanie, co stara się podkreślić na każdym kroku. Napady gniewu i złości są zatem dla dziecka sposobem na poznanie świata – uczy się, gdzie znajdują się granice, poznaje zasady rządzące światem. Rolą rodzica na tym etapie jest nauczenie dziecka jak kontrolować własne emocje i zachowania.

Jak radzić sobie z agresją malucha?
Przede wszystkim nie odpowiadaj agresją – nie ma nic gorszego, niż uczenie dziecka, że zachowania agresywne są normalne, a racja leży po stronie silniejszego. Nie należy również tłumaczyć dziecku, że jego zachowanie sprawia nam przykrość – maluch nie w tym wieku nie rozumie związku między złym zachowaniem a smutkiem. Rodzic powinien powtarzać konksekwetnie patrząc dziecku w oczy: „Nie wolno bić. To boli”. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość i obserwować dziecko – jeśli Twoje działania nie przynoszą oczekiwanego skutku, spróbuj zapewnić mu możliwość rozładowania złej energii w zabawie.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Nawyki żywieniowe

Ponad roczny maluch nie przybiera na wadze już tak intensywnie, jak miało to miejsce do tej pory, a zmianom zaczynają ulegać zarówno jego sylwetka, jak i proporcje ciała.

> czytaj więcej

Stopy - czy rozwijają się prawidłowo?

Około pierwszego roku życia zaczynasz uważniej przyglądać się stópkom swojej pociechy – w końcu niebawem możesz oczekiwać pierwszego kroku. Wiele mam zastanawia się, czy stopy dziecka rozwijają się prawidłowo oraz jak zapewnić im dalszy prawidłowy rozwój.

> czytaj więcej

Zaprzestanie nocnego karmienia

Wiele mam zastanawia się, kiedy zakończyć nocne karmienie swojej pociechy. Jeśli nie zdecydowałaś się na ten krok wcześniej, warto teraz podjąć starania.

> czytaj więcej