Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Bez odparzeń - jak chronić delikatną skórę noworodka

porada w kategorii: niemowlę

Zauważyłaś zaczerwienione, bolesne miejsca na skórze Twojego Maluszka, zwłaszcza w okolicach pupy, grzbietu lub pachwin? To znak, że pojawiły się u niego odparzenia.

CO TO JEST?
Odparzenia to zaczerwienione i podrażnione miejsca, które szczypią i swędzą. Są pierwszym objawem pieluszkowego zapalenia skóry. W zaawansowanych przypadkach powstaje obrzęk, a potem rana, z której może sączyć się wydzielina. Skóra jest gorąca i łuszczy się. To bardzo nieprzyjemne dla dziecka, dlatego ważne, by nie tylko szybko je wyleczyć, ale przede wszystkim by im zapobiegać.

CO JEST PRZYCZYNĄ?
Krótko mówiąc, przyczyną powstawania odparzeń jest ocieranie się o siebie wilgotnych powierzchni. U noworodka szczególnie łatwo ulega podrażnieniom delikatna skóra pupy, która bezpośrednio styka się z wilgotną pieluchą. A mocz i luźne kupki, które mają kwaśny odczyn, szczególnie mocno przyczyniają się do powstawania odparzeń. Odparzenia mogą być też reakcją na zły dobór kosmetyków (np. mydeł), zbyt szorstkie i mało przewiewne pieluchy, przegrzanie lub niedostateczne osuszenie ciała dziecka po kąpieli.

JAK LECZYĆ?
O odparzenia nietrudno, warto więc poznać kilka domowych sposobów na walkę z nimi. Przede wszystkim do miejsca, w którym pojawiło się odparzenie powinno mieć dostęp świeże powietrze. Po przewinięciu dziecka pozwól mu chwilę poleżeć z gołą pupą. Niezbędne jest zachowywanie odpowiedniej higieny. Po każdym przewinięciu podmyj malca ciepłą wodą z delikatnym mydłem lub użyj specjalnych, delikatnych chusteczek nasączanych, na przykład z dodatkiem aloesu. Pamiętaj, aby zawsze myć pupę dziecka w kierunku odbytu. Na koniec dobrze ją wysusz. Chore miejsca powinno się odkażać specjalnymi, delikatnymi środkami, dostępnymi w aptece. Warto posmarować je tłustym kremem na odparzenia, najlepiej z dodatkiem lanoliny, cynku, alantoiny lub D-Panthenolu. Pamiętaj, że jeśli takie zabiegi nic nie dają, należy skonsultowac się z pediatrą.

JAK ZAPOBIEGAĆ?
Aby zapobiec odparzeniom, zadbaj o to, by skóra dziecka zawsze pozostawała sucha. Możesz stosować zasypki i talki, zwłaszcza w miejscach, gdzie Twój maluszek ma sporo słodkich fałdek. Odparzeniom zapobiegnie też noszenie przez dziecko ubranek z naturalnych, przewiewnych tkanin. Pamiętaj, by dobrze natłuścić skóre dziecka. Świetnie się do tego nada na przykład oliwa oliwek z pierwszego tłoczenia. Ważne, aby dziecko przewijać często, tak, by skóra miała jak najkrócej kontakt z wilgotną pieluchą. Po przewinięciu posmaruj pupkę Maluszka tłustym kremem. Ważne, by przedsięwziąć wszystkie te środki, bo w myśl staropolskiej zasady – łatwiej zapobiegać, niż leczyć.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Płacz niemowlęcia

Wszystkie niemowlęta płaczą, zwłaszcza w ciągu pierwszych paru tygodni po urodzeniu. To, że maleństwo płacze, niekoniecznie oznacza, że jest nieszczęśliwe.

> czytaj więcej

Jak odczytać płacz noworodka

W pierwszych miesiącach życia płacz jest jedynym narzędziem komunikacji naszego dziecka, dlatego warto poznać ten jego uniwersalny język.

> czytaj więcej

Karmienie piersią

Karmienie noworodka to i łatwe, i trudne zarazem zadanie. Jednak jeśli opanujesz rytuał karmienia, powinniście i Ty, i maluszek czerpać z tych wspólnych chwil wiele radości.

> czytaj więcej