Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Ciemieniuszka

porada w kategorii: niemowlę

Jeśli zauważysz na skórze głowy swojego Maluszka białe lub żółte łuski, niekiedy tworzące nawet skorupkę, najprawdopodobniej ma on ciemieniuchę.

CO TO JEST?
Fachowo mówiąc jest to niemowlęca postać łojotokowego zapalenia skóry. Faktycznie jest to jedna z najczęstszych niemowlęcych przypadłości, pojawiająca się krótko po urodzeniu dziecka. Nie martw się. Nie jest groźna, ani nieprzyjemna dla Maluszka. Nie boli, nie nie swędzi, nie piecze. Jest tylko nieesteteczna.

CO JEST PRZYCZYNĄ?
Bezpośrednią przyczyną powstawania ciemieniuchy jest nadmierne złuszczanie się owłosionej skóry główki. Ono z kolei powodowane jest zbyt wysokim poziomem hormonów matki, które jeszcze nie zostały usunięte z krwioobiegu Maluszka. Dodatkowo sytuację może pogarszać rozwój grzyba – drożdżaka.

JAK LECZYĆ? W przypadku lekkiej postaci ciemieniuchy, gdy na skórze pojawiają się tylko pojedyncze łuski wystarczy na godzinę przed kąpielą dobrze natłuścić główkę (np. oliwką dla dzieci lub tłustym kremem), a później dokładnie, ale delikatnie wyczesać ją miękką szczotką, a na koniec umyć włoski delikatnym szamponem. W przypadku cięższej postaci ciemieniuchy, gdy delikatną skórę główy dziecka pokrywa żółtawa skorupa należy użyć specjalnego, dostępnego w aptece olejku. Najlepiej zastosować go na noc, a wyczesać rano.

Niektórzy lekarze polecają domowe sposoby. Mycie główki otrębami pszennymi lub płatkami owsianymi, bądź też polewanie jej krochmalem. Leczenie potrwa około 1–2 tygodni. Jeśli masz jakieś pytanie lub jeśli ciemieniucha nie ustępuje koniecznie skontaktuj się z dermatologiem. Pamiętaj aby nigdy nie stosować maści przepisanej innemu dziecku, w ten sposób możesz tylko zaszkodzić. Mimo, że ciemieniucha nie jest groźna dla dziecka to niewyleczona może spowodować w przyszłości problemy ze skórą głowy i włosami.

JAK ZAPOBIEGAĆ?
Trudno zapobiec ciemieniusze, gdyż jest ona w zasadzie niezależna od czynników zewnętrzych. Warto jednak zadbać o odpowiednią higienę skóry dziecka. Pamiętaj aby nie przegrzewać główki, zbyt ciepło opatulona będzie się pocić, a to sprzyja infekcjom. Jeśli zabierasz dziecko na zewnątrz w ciepły dzień bawełniana, przewiewna czapeczka w zupełności wystarczy.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Zarządzanie czasem – plan dnia i wasze nowe wspólne chwile

Czy na co dzień jesteś osobą zorganizowaną, czy wręcz przeciwnie, pojawienie się dziecka może przewrócić wszystko do góry nogami. Warto wtedy ustalić plan.

> czytaj więcej

Szczepienia

Nie ulegajmy modzie na szczepienia przeciwko wszelkim możliwym przypadłościom, ale też nie wolno bagatelizować obowiązkowego kalendarza szczepień. Przy wypisie ze szpitala po porodzie rodzice otrzymują książeczkę zdrowia dziecka, a w niej wszelkie niezbędne informacje na temat rodzajów i terminów obowiązujących szczepień.

> czytaj więcej

Zmiana pieluszki

Pierwsze przewijanie to dla niedoświadczonych rodziców często duży stres. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, aby chwile na przewijaku były dla Was obojga przyjemnością.

> czytaj więcej