Zmysł wzroku i smaku wykształca się jeszcze przed narodzinami dziecka, a konkretnie w 28 tygodniu trwania ciąży. Po narodzinach, we wczesnym okresie niemowlę widzi raczej słabo. Pełnię widzenia osiąga przed pierwszym rokiem życia.
Niemowlę ma dobrze rozwinięty węch i to głównie dzięki niemu wie, że na ręce wzięła je nie mama lecz inna osoba. Dziecko poznaje otaczający je świat również poprzez dotyk, dlatego tak ważne jest dostarczanie mu wrażeń w postaci zabawek. Maluszek wkłada je do buzi i nie ma to nic wspólnego z chęcią smakowania – robi to w celach poznawczych. Około szóstego miesiąca życia dziecko jest gotowe do rozpoznawania smaku potraw. Wówczas można zacząć podawać mu żywność inną niż mleko matki czy mleko modyfikowane.
Na pewno nie możesz doczekać się chwili, gdy twoje maleństwo ze smakiem będzie zajadało przygotowaną przez ciebie zupkę. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Wprowadzaj stopniowo nowe składniki do menu maluszka, początkowo nie mieszaj ich ze sobą. Dzięki temu dziecko nauczy się rozpoznawać smak potraw. Przy okazji dowiesz się, co mu smakuje, a czego nie lubi.
Jak obcinać paznokcie, żeby nie wrastały i kiedy najlepiej obcinać paznokcie niemowlakom.
> czytaj więcejPierwsza podróż samochodem jest wielkim wydarzeniem zarówno dla samego maleństwa, jak i jego rodziców. Z uwagi na wzmacniający się układ kostny i nerwowy dziecka, nie należy forsować maluszka zbyt długą podróżą w pierwszych trzech miesiącach jego życia.
> czytaj więcejJeżeli zależy ci na prawidłowym rozwoju motorycznym twojego dziecka, nie zapominaj układać go na brzuszku.
> czytaj więcej