Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Higiena pierwszych ząbków

porada w kategorii: maluch

Część niemowląt zaczyna ząbkować w 56 miesiącu. Jednak zanim jeszcze Twój Maluch zacznie ząbkować, oswajaj go z czyszczeniem dziąseł już od pierwszych miesięcy życia. Odpowiedni będzie do tego zwilżony w letniej, przegotowanej wodzie gazik nawinięty na palec wskazujący. Przemywaj dziąsła malucha codziennie po wieczornym karmieniu. Masaż przyniesie także ulgę ząbkującemu niemowlęciu.

Gdy tylko pojawią się pierwsze ząbki, należy zacząć przyzwyczajać dziecko do ich mycia. W sklepach są dostępne „pierwsze szczoteczki” specjalne nakładki na palec z wypustkami. Ponieważ pierwsze próby mogą okazać się niepomyślne, spróbuj zmienić tą czynność w zabawę. Wesołe dziecko łatwiej da się nakłonić do otworzenia buzi. Cały czas opowiadaj dziecku co robisz, patrz mu w oczy i uśmiechaj się. Szczoteczkę lub nakładkę wymieniaj co 23 miesiące. Pamiętaj również, że dopóki Twój Maluch nie skończy roku, należy używać pasty bez fluoru.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Samodzielne jedzenie

Nauka samodzielnego jedzenia to dla rodziców prawdziwy sprawdzian cierpliwości. Z jednej strony chcielibyśmy, aby dziecko jak najszybciej jadło samodzielnie, ale z drugiej strony któż chciałby, aby posiłki trwały godzinami a kuchnia po nich wyglądałaby jak po przejściu tornada i wymagałaby generalnych porządków?

> czytaj więcej

Wprowadzanie nowych pokarmów

Mamy, które karmią swoje Maluchy naturalnie, mogą im podawać wyłącznie pierś nawet do 6 miesiąca życia. Jeśli jednak widzisz, że Twoja pociecha domaga się czegoś więcej lub czegoś innego, albo gdy karmisz mlekiem modyfikowanym – już pod koniec 4 miesiąca możesz zacząć wprowadzać do diety Malucha nowe smaki.

> czytaj więcej

Raczkowanie a bezpieczeństwo w domu

W dniu, w którym Twoje dziecko zacznie raczkować, zmieni się cały Twój świat;-) Wiadomo będzie, że od tej chwili nie będziesz mogła spuścić Malucha z oka ani na chwilę. Pamiętaj, że dziecko nie wie, co to jest niebezpieczeństwo.

> czytaj więcej