Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Język naszych pociech

porada w kategorii: junior

Każdy rodzic słuchając rozwijającej się mowy swojego Maluszka czerpie z tego wiele radości i wzruszeń. Dzieje się tak za sprawą bardzo charakterystycznego języka dziecięcego. Każda mama bez zastanowienia byłaby w stanie podać niezliczoną ilość przykładów mowy swojego Maluszka.

Charakterystyczne dla rozwoju języka są wszelkiego rodzaju uproszczenia i skróty, które ułatwiają dziecku komunikowanie się z otoczeniem. Mogą to być pojedyncze sylaby w roli całego wyrazu (np. mi – miś, ko – kot), opuszczanie trudniejszych w realizacji głosek lub całych sylab (np. kaka – kaczka), zamiany głosek, przestawianie sylab (sifut – sufit) zniekształcenia czy zgrubienia.

Te wszystkie przykłady są naturalnym elementem rozwoju języka Twojego Maluszka jednocześnie przynoszącym wiele radości i powodów do uśmiechu. Należy tylko pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Często nianie, ciocie, babcie przejmują język dziecka i zwracają się do niego używając zdrobnień i zniekształceń (tzw. pieszczenie się). Jest to dla dziecka dużym utrudnieniem w nabywaniu kompetencji językowych, hamuje normalny rozwój mowy. Może również prowadzić do błędnych przyzwyczajeń, a w konsekwencji nawet do zakłóceń i zaburzeń mowy w starszym wieku.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Rozwój mowy Twojego Maleństwa

Na rozwój Twojego Maluszka składa się wiele elementów. Jednym z nich jest nabywanie umiejętności komunikacyjnych w postaci mowy.

> czytaj więcej