Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Lęk separacyjny

porada w kategorii: maluch

W 78 miesiącu życia przywiązanie dziecka do mamy staje się bardzo widoczne i jest okazywane w wyraźny sposób. W tym okresie dziecko może przejawiać lęk separacyjny – maluch nie pozwala odejść mamie nawet na krok i obawia się obcych osób. Jeżeli potrafi już pełzać lub raczkować podąża za obiektem swojej miłości dosłownie krok w krok. Ta potrzeba obecności mamy jest naturalna i wywołuje u dziecka prawdziwie bezgraniczną radość.

W tym okresie noce mogą stać się trudniejsze, jeżeli wrócisz do pracy. Twoją nieobecność w dzień dziecko pragnie sobie zrekompensować nocą. Dziecko chce się do Ciebie przytulać, czuć zapach i ciepło. Rozważ spanie w jednym łóżku z dzieckiem, jednak pamiętaj, że odzwyczajenie brzdąca od tego nie będzie prostym zadaniem. Możesz utulić dziecko w jego łóżeczku śpiewając mu kołysankę i głaszcząc, co wyciszy malucha, który po pewnym czasie zrozumie, że noc jest do spania. Więcej o lęku separacyjnym w Skokach rozwojowych.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Ubieranie smyka

Według lekarzy pediatrów rodzice o wiele częściej przegrzewają dzieci niż je przeziębiają. Dlatego nie ubieraj dziecka zbyt ciepło, bo może to osłabić jego odporność.

> czytaj więcej

Podróż samolotem

Dobrze przygotuj się do podróży samolotem z niemowlęciem, wtedy nie będzie uciążliwa ani dla Was, ani dla małego pasażera.

> czytaj więcej

Higiena pierwszych ząbków

Część niemowląt zaczyna ząbkować w 56 miesiącu. Jednak jeszcze zanim Twój Maluch zacznie ząbkować, oswajaj go z czyszczeniem dziąseł już od pierwszych miesięcy życia.

> czytaj więcej