Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Mały uparciuszek

porada w kategorii: junior

W rozwoju dziecka obserwuje się różne typy zachowań: płacz, krzyk czasem agresję. Często od rodziców słyszy się skargi na upór dziecięcy. Bez względu na temperament dziecka, każde przechodzi fazę uporu. Może być on wykazywany w większym lub mniejszym stopniu. Między 2,5 a 4 rokiem życia Twoje dziecko uświadamia sobie swoje „ja”. W tym czasie przestaje mówić o sobie w osobie trzeciej. Bardzo często – choćby dla samej przyjemności przeczenia – przeciwstawia się Twoim poleceniom.

Największym błędem jest w tym okresie próba złamania uporu dziecka siłą. Zamiast zmuszania dziecka do natychmiastowego posłuszeństwa, należy raczej spróbować wytłumaczyć cierpliwie i łagodnie, dlaczego dane polecenie ma zostać wykonane. Można używać formy żartobliwej lub ewentualnie negującej (np. „Ja wiem, że ty nie umyjesz rączek”). Przymuszanie do wykonywania naszych poleceń wywołuje niezadowolenie i jeszcze większy upór w postaci tupania, krzyku, rzucania się na podłogę czy histerii.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Język naszych pociech

Każdy rodzic słuchając rozwijającej się mowy swojego Maluszka czerpie z tego wiele radości i wzruszeń. Dzieje się tak za sprawą bardzo charakterystycznego języka dziecięcego.

> czytaj więcej

Rozwój mowy Twojego Maleństwa

Na rozwój Twojego Maluszka składa się wiele elementów. Jednym z nich jest nabywanie umiejętności komunikacyjnych w postaci mowy.

> czytaj więcej