Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Pierwsza podróż samochodem

porada w kategorii: maluch

Pierwsza podróż samochodem jest wielkim wydarzeniem zarówno dla samego maleństwa, jak i jego rodziców. Z uwagi na wzmacniający się układ kostny i nerwowy dziecka nie należy forsować maluszka zbyt długą podróżą w pierwszych trzech miesiącach jego życia.

Przygotowując się do pierwszej podróży samochodem, pamiętaj o bezpiecznym i wygodnym foteliku samochodowym. Dokonując wyboru fotelika, upewnij się, czy ma odpowiednie atesty, możesz również przejrzeć wyniki testów zderzeniowych. Małe dzieci powinny podróżować samochodami tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak tylko jest to możliwe. Badania wskazują, że najbezpieczniejsze dla małego pasażera jest miejsce za fotelem kierowcy.

Planując podróż z niemowlakiem uwzględnij jego rytm dnia. Rozpoczęcie podróży przed jego najdłuższą drzemką sprawi, że maluch ukojony szumem silnika i lekkim kołysaniem najprawdopodobniej prześpi większą część wycieczki. Postaraj się jednak unikać podróży w duże upały lub mrozy. Gdy różnice temperatur między wnętrzem samochodu a otoczeniem są zbyt duże, klimatyzacja i ogrzewanie nie służą nie tylko maluszkowi, ale również dorosłym.

Pamiętaj o spakowaniu torby podręcznej, do której włożysz wszystkie potrzebne małemu podróżnikowi rzeczy. Pieluszki, chusteczki nasączane, pieluszka tetrowa, komplet ubranek na wszelki wypadek będąc pod ręką, pozwolą uniknąć Ci panicznego przekopywania bagażnika na przydrożnym parkingu. Nie zapominaj o tym, że nawet największe śpiochy kiedyś się obudzą i idylliczna cisza zakończyć może się płaczem w niebogłosy. Zabierz więc ulubione zabawki maluszka, by uniknąć znużenia możesz zabrać również coś zupełnie nowego. Z pewnością na chwilę oderwie to naszego maluszka od rozwodzenia się nad atrakcyjnością swojego własnego krzyku :)

Jeśli planujesz dłuższą podróż, skonsultuj ją z pediatrą. Z zapewnieniem, że nie ma przeciwwskazań do wyjazdu, aktualną legitymacją ubezpieczeniową, książeczką zdrowia dziecka i spakowaną apteczką poczujesz się pewniej i bezpieczniej, nawet jeśli podczas Waszej eskapady ani razu nie wyjmiesz apteczki z walizki.

Nie zapominaj o przerwach w podróży. Planowo powinny odbywać się co 2 godziny, również dla bezpieczeństwa i komfortu dorosłych, jednak z maluchem takie planowanie może okazać się nie do końca możliwe. Ćwiczcie sztukę kompromisu już od pierwszej podróży:)

Wydaje się jak instruktaż dla kosmonautów przygotowujących się do lotu na Marsa? Nic bardziej mylnego. Z pewnością Wasza pierwsza podróż samochodem nie będzie Waszą ostatnią, nawet jeśli pojawią się podczas niej pewne trudności :)

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Leżenie na brzuszku

Jeżeli zależy ci na prawidłowym rozwoju motorycznym twojego dziecka, nie zapominaj układać go na brzuszku.

> czytaj więcej

Zdrowie malucha - infekcje nie takie złe

Twój maluch ma katar lub gorączkę. Nie panikuj! To nie musi być nic strasznego.

> czytaj więcej

Komfort spania

Jak większość matek, na pewno uwielbiasz spać ze swoim maleństwem. Wiesz, że wtedy czuje się bezpiecznie i masz je dosłownie na wyciągnięcie ręki.

> czytaj więcej