Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Pierwsze kroki

porada w kategorii: junior

Minął już 13 miesiąc, a Twoje dziecko nie stawia jeszcze pierwszych kroczków? Spokojnie, moment ten zazwyczaj następuje między 14 a 18 miesiącem życia.
Możesz wspomóc rozwój malca, zachęcając go do podniesienia się do pozycji pionowej i sięgnięcia po zabawkę, umieszczoną niewysoko, np. na niskim fotelu.

Na początku dziecko będzie próbowało przesuwać się z jednego miejsca na drugie, podtrzymując się czegoś. Okazuj radość i zadowolenie z pierwszych sukcesów swojego malucha – będzie to stanowiło dla niego dodatkową zachętę do dalszych prób. Wraz z pierwszymi krokami pojawią się też pierwsze upadki i siniaki – choć to trudne, staraj się przyjmować to spokojnie – przesadne reakcje mogą wywołać w dziecku lęk przed podejmowaniem kolejnych wyzwań.
Bądź troskliwa, ale nie wyręczaj malca, jeśli upadnie – staraj się go zachęcić do samodzielnego wstania.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Przebywanie dziecka na słońcu

Delikatna skóra dziecka nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych przed promieniowaniem słonecznym wystarczy kilka minut na słońcu, aby uległa podrażnieniu i poparzeniu.

> czytaj więcej

Pożegnanie z pieluchą

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy następuje właściwy moment na odstawienie pieluchy jest w zasadzie niemożliwe. Zdania ekspertów są w tej kwestii podzielone jednak wskazuje się, że nie powinno to nastąpić wcześniej niż w 18 miesiącu życia, a zakończyć po ukończeniu 2 roku życia.

> czytaj więcej

Zachęcanie dziecka do odkrywania otaczającego świata

Twoje dziecko wkracza w okres, kiedy z każdym dniem narastać będzie jego fascynacja otaczającym światem. Mały odkrywca nie jest w stanie przejść obojętnie obok żadnego nowego przedmiotu przygotuj się, że największym zainteresowaniem obdarzy rzeczy najczęściej używane przez rodziców.

> czytaj więcej