Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Płacz niemowlęcia

porada w kategorii: niemowlę

Wszystkie niemowlęta płaczą, zwłaszcza w ciągu pierwszych paru tygodni po urodzeniu. Płaczą, kiedy czegoś potrzebują, ale nie zawsze oznacza to, że dzieje się coś złego. Czasem przyczyna płaczu może być oczywista: dziecko może mieć na przykład mokrą pieluchę lub być głodne. Czasem jednak stwierdzenie przyczyny płaczu może być trudniejsze. Odkrycie przyczyny płaczu często polega na sprawdzeniu wszystkich możliwości. Płaczące dziecko może stresować Cię i zakłócać Twój sen. Jeśli masz do czynienia z dzieckiem, które cały czas płacze, bardzo ważne jest, aby mieć trochę czasu tylko dla siebie. Jeśli płacz dziecka brzmi inaczej niż zwykle (bardzo wysokie, piskliwe dźwięki lub kwilenie), zwróć się do lekarza; płacz może być czasem oznaką, że dziecko źle się czuje.

PRZYCZYNY
Ponieważ niemowlęta nie umieją mówić, używają płaczu jako środka wyrazu i komunikowania swoich potrzeb. Odkrycie przyczyny płaczu może być trudne. Istnieje jednak klika powszechnych powodów, do których należą głód, pragnienie, mokra lub brudna pielucha, zmęczenie lub wzdęcia. Do innych często spotykanych przyczyn należą: przechłodzenie lub przegrzanie, samotność, nuda, niewygoda (np. za ciasne ubranka lub okrycie) lub przestymulowanie (narażenie na zbyt dużo hałasu lub zbyt intensywną aktywność).
Kolejną przyczyną płaczu, zwłaszcza u noworodków, jest kolka. Kolka to powszechne schorzenie; uważa się, że powoduje ją rozwój układu pokarmowego u dziecka. Dzieci cierpiące na kolkę często płaczą głośno i przenikliwie; zwykle bardzo trudno je uspokoić. Płacz niemowlęcia może być także oznaką choroby. Jeśli podejrzewasz chorobę, sprawdź, czy niemowlę nie ma innych oznak i objawów, np. gorączki albo bladej skóry. Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko jest chore, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Czasem trudno sprawić, aby niemowlę przestało płakać. Pierwszym krokiem jest wykluczenie wszystkich najczęstszych przyczyn płaczu. Jeśli to nie pomaga, postaraj się trzymać dziecko blisko siebie, aby mieć z nim kontakt fizyczny. Możesz dać mu coś do ssania, na przykład butelkę lub smoczek, ponieważ ma to działanie uspokajające i daje poczucia bezpieczeństwa. Możesz także spróbować puścić dziecku muzykę albo jakiś szum (np. odgłosy telewizora lub pralki). Pomóc może także ciepła kąpiel. Może też spróbować ponosić dziecko, delikatnie je kołysząc albo przewieźć je wózkiem lub samochodem. Staraj się unikać przestymulowywania niemowlęcia przez zbyt wiele aktywności lub nowych doświadczeń. Najlepiej jest wprowadzić pewnego rodzaju rutynę, np. stały czas wieczornej kąpieli i spokojne kładzenie się spać.

Jeżeli chodzi o kolki, dostępne są na nią specjalne leki. Ich skuteczność jest jednak różna; kolka może utrzymywać się do momentu pełnego rozwinięcia się układu pokarmowego niemowlęcia. Po zrobieniu wszystkiego, aby uspokoić dziecko oraz po upewnieniu się, że jego płacz i zachowanie są normalne, można zostawić dziecko samo na krótki czas, jeśli jest bezpieczne w łóżeczku lub kojcu. Spróbuj wyjść do innego pokoju, aby oglądać telewizję lub słuchać muzyki. Choć może się to wydawać trudne, bardzo ważne jest, abyś podczas zajmowania się niemowlęciem miała także czas dla siebie. Spróbuj poprosić zaufanego członka rodziny lub znajomego, aby Cię zastąpił i wyjdź z domu, choćby na godzinę. Jeśli płacz dziecka wzbudza u Ciebie złość, zostaw je na chwilę. Połóż je bezpiecznie w łóżeczku lub kojcu, zamknij drzwi i postaraj odciąć się od całej sytuacji.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Jak odczytać płacz noworodka

W pierwszych miesiącach życia płacz jest jedynym narzędziem komunikacji naszego dziecka, dlatego warto poznać ten jego uniwersalny język.

> czytaj więcej

Karmienie piersią

Karmienie noworodka to i łatwe, i trudne zarazem zadanie. Jednak jeśli opanujesz rytuał karmienia, powinniście i Ty, i maluszek czerpać z tych wspólnych chwil wiele radości.

> czytaj więcej

Co to jest ulewanie?

Niemowlętom bardzo często zdarza się cofanie pokarmu po posiłku. Ponieważ może ono powodować dyskomfort, niemowlęciu należy pomóc w zmniejszeniu zakresu i ilości ulewania.

> czytaj więcej