Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Przeziębienia u niemowlęcia

porada w kategorii: maluch

Nikomu z nas nie jest przyjemnie, gdy drapie w gardle, a z nosa cieknie. Tym bardziej Maluchowi, który na dodatek wie, że jest mu źle, ale nie wie dlaczego; w dodatku sam nie umie sobie z tym poradzić. Pamiętajmy jednak, że większość infekcji, które przechodzą dzieci, to infekcje wirusowe, które na szczęście łatwo jest zwalczyć, jeśli tylko w porę zareagujemy.

Przede wszystkim pamiętajmy, że dzieci reagują „spektakularnie” w pierwszych chwilach zaziębienia i najważniejszy wtedy jest nasz spokój i opanowanie. 40-stopniowa temperatura u dziecka to nic nadzwyczajnego – dzieci zazwyczaj reagują tak wysoką gorączką. To oznaka, że ich układ immunologiczny walczy z chorobą.

Jeśli gorączce nie towarzyszą inne niż katar objawy (np. biegunka, wymioty), to najprawdopodobniej nasz Maluch się przeziębił. Temperaturę najszybciej i najdokładniej jest zmierzyć w odbycie. W tym celu kładziemy dziecko na boczku lub na pleckach i unosząc nóżki do góry, końcówkę termometru delikatnie wsuwamy na głębokość 12 cm. Na elektronicznych termometrach wynik możemy odczytać już po niecałej minucie (w tym celu należy odjąć 2 „kreski” od pokazanej temp., np. jeśli na termometrze mamy wynik 38,5O C, to dziecko ma 38,3O C itd.).

Należy wówczas podać dziecku odpowiednią dawkę (dostosowaną do wagi dziecka) leku obniżające gorączkę i działającego przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Najlepiej podać dziecku lek w postaci czopka – to najszybszy sposób wchłaniania leku. Podawaj dziecku dużą ilość płynów, najlepiej letniej wody z witaminą C lub herbatki lipowej z maliną. W przeciwieństwie do teorii naszych babć czy mam, nie należy dziecka ubierać w kilka warstw ubranek i dodatkowo opatulać pierzyną – „aby się wypociło”. Dziecko ma się wypocić, ale nie przegrzać!

Nakryjmy dziecko kocykiem lub lekką kołderką. Często wietrzmy jego pokój, pościel, a ubranka zmieniajmy co kilka godzin. Bawełniany kaftanik lub body oraz pajac powinny wystarczyć. Dobrze jest nasmarować stópki dziecka maścią rozgrzewającą. Temperaturę sprawdzajmy co 34 godziny. Często jest tak, że po podaniu środka przeciwgorączkowego gorączka spada, a po kliku godzinach znów wzrasta. Tak się może dziać przez dwa dni.

Jeśli dziecko ma dodatkowo katar, to konieczne jest, abyś często opróżniała mu nosek. Niemowlak oczywiście nie potrafi sam wydmuchać nosa, dlatego też niezbędne są specjalne aspiratory, które pozwalają na dokładne oczyszczenie zapchanych nozdrzy. Pamiętaj, by wietrzyć i nawilżać pomieszczenie, w którym przebywa Maluch, a na prześcieradło możesz nalać 23 kropelki olejku ułatwiającego oddychanie. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu noska, gdyż nieleczony katar może doprowadzić do zapalenia ucha Malca.

Wszystkie opisane powyżej objawy są zazwyczaj niegroźne i przy Twoim spokoju, konsekwencji i odpowiednim zaangażowaniu po 34 dniach dziecko powinno być znów radosne. Jednak Ty znasz swoje dziecko najlepiej.
Jeśli jego stan zdrowia Cię niepokoi, idź z nim do zaufanego lekarza.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Dziecko w aucie

Fakt, że twoje dziecko jest małe, nie oznacza, że musisz rezygnować z podróży. Wystarczy, że zaopatrzysz się w fotelik dostosowany do wieku twojego dziecka i zainstalujesz go w aucie zgodnie z zaleceniami producenta. Nie kupuj fotelika, który nie posiada atestu.

> czytaj więcej

Dziecko poznaje świat

Dziecko poznaje świat przez smak, węch i dotyk. Dzięki temu doskonale wie, kiedy na ręce bierze go obca osoba.

> czytaj więcej

Obcinanie paznokci

Jak obcinać paznokcie, żeby nie wrastały i kiedy najlepiej obcinać paznokcie niemowlakom.

> czytaj więcej