Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Przytulanka - najlepszy przyjaciel Twojego Maluszka

porada w kategorii: junior

Miś z jednym uchem, lalka z dziurą w sukience... To, co dla Ciebie może wydać się zużytym, bezwartościowym, nadającym się do wyrzucenia przedmiotem, dla Twojego Dziecka może być najbliższym przyjacielem. Wielu rodziców martwi się zbytnim przywiązaniem dziecka do zabawki, ale jest ono zupełnie bezpodstawne. Twój Maluch sięga po nią w chwilach smutku, tęsknoty, niepokoju, strachu. Jest ona remedium na wszelkie problemy, pomaga samodzielnie mierzyć się z trudnymi sytuacjami, dając dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego nie należy się martwić swego rodzaju uzależnieniem od przytulanki?
Dlatego, że posiadanie jej nie niesie za sobą żadnych (jak choćby przyzwyczajenie do ssania kciuka, czy smoczka) negatywnych konsekwencji. Na pewnym etapie rozwoju dziecko po prostu wyrasta z przywiązania do zabawki. Niemowlak czerpie poczucie bezpieczeństwa z kontaktu z mamą. Dziecko dwuletnie dąży do pewnej niezależności. W trudnych chwilach mogłoby przytulać się do mamy, ale zburzyłoby to zdobytą wcześniej autonomię. Stąd potrzeba posiadania innego pocieszyciela.

Częściej po przytulankę będzie sięgał dwulatek niż dziecko trzyletnie. Z biegiem czasu pięcio- czy sześciolatek może o niej w naturalny sposób po prostu zapomnieć. Dlatego nie należy ośmieszać miłości dziecka do wyliniałego misia mówiąc, że zachowuje się ono jak „mała dzidzia”. Przywiązanie do przytulanki świadczy w gruncie rzeczy o jego dojrzałości do uniezależnienia się od mamy i samodzielnego stawiania czoła światu.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Mały uparciuszek

Często od rodziców słyszy się skargi na upór dziecięcy. Bez względu na temperament dziecka, każde przechodzi fazę uporu. Może być on wykazywany w większym lub mniejszym stopniu.

> czytaj więcej

Język naszych pociech

Każdy rodzic słuchając rozwijającej się mowy swojego Maluszka czerpie z tego wiele radości i wzruszeń. Dzieje się tak za sprawą bardzo charakterystycznego języka dziecięcego.

> czytaj więcej

Rozwój mowy Twojego Maleństwa

Na rozwój Twojego Maluszka składa się wiele elementów. Jednym z nich jest nabywanie umiejętności komunikacyjnych w postaci mowy.

> czytaj więcej