Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Samodzielne jedzenie

porada w kategorii: maluch

Nauka samodzielnego jedzenia to dla rodziców prawdziwy sprawdzian cierpliwości. Z jednej strony chcielibyśmy, aby dziecko jak najszybciej jadło samodzielnie, ale z drugiej strony, któż chciałby, aby posiłki trwały godzinami a kuchnia po nich wyglądałaby jak po przejściu tornada i wymagałaby generalnych porządków? Czy da się pogodzić te dwie rzeczy?

Przede wszystkim nie spodziewaj się, że Twoje dziecko nauczy się jeść samodzielnie w ciągu tygodnia. Uzbrój się w cierpliwość i pozwól dziecku na samodzielność. Zanim zaczniesz stawiać przed dzieckiem talerzyk z zupą przygotowuj go powoli do tego kroku – dawaj kawałki owoców, aby samodzielnie jadło, krój kanapki na małe kawałeczki i kładź dziecku na talerzyk.

Następnie zacznijcie jeść „na dwie łyżeczki” tzn. ty karmisz jedną łyżeczką, a malec ma drugą – dzięki temu unikniecie częstych walk o łyżeczkę i każdy będzie zadowolony. Ty – bo dziecko będzie najedzone, a Twoja pociecha – bo w końcu może jeść sama.

W nauce jedzenia najważniejsze jest, aby dziecku nie przeszkadzać, kiedy próbuje być samodzielne. Nie popędzaj dziecka, nie zabraniaj jeść rękami, nie złość się jeśli całe się ubrudzi. Przez kilka miesięcy będziesz miała więcej sprzątania i posiłki trochę się wydłużą, ale uwierz, że pozwalając dziecku na samodzielność znacznie przyspieszysz proces nauki.

Uprzyjemnij dziecku naukę, kupując kolorowe sztućce i talerzyki specjalnie dla niego, wokół krzesełka możesz rozłożyć kolorową ceratkę, a śliniak niech będzie z obrazkiem ulubionego misia – zobaczysz, że maluch chętnie będzie siadał do posiłków. Chwal nawet pierwsze nieporadne próby dziecka, nie zniechęcaj go, nie mów, że jeszcze nie potrafi, więc Ty je nakarmisz – pamiętaj, że to wcale nie jest prosta nauka i daj swojemu dziecku czas.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Wprowadzanie nowych pokarmów

Mamy, które karmią swoje Maluchy naturalnie, mogą im podawać wyłącznie pierś nawet do 6 miesiąca życia. Jeśli jednak widzisz, że Twoja pociecha domaga się czegoś więcej lub czegoś innego, albo gdy karmisz mlekiem modyfikowanym – już pod koniec 4 miesiąca możesz zacząć wprowadzać do diety Malucha nowe smaki.

> czytaj więcej

Raczkowanie a bezpieczeństwo w domu

W dniu, w którym Twoje dziecko zacznie raczkować, zmieni się cały Twój świat;-) Wiadomo będzie, że od tej chwili nie będziesz mogła spuścić Malucha z oka ani na chwilę. Pamiętaj, że dziecko nie wie, co to jest niebezpieczeństwo.

> czytaj więcej

Urlop z dzieckiem

Fakt, że w życiu dwojga dorosłych osób pojawiło się dziecko, nie oznacza, że zmuszeni są oni do rezygnacji z wakacji do czasu, aż nasza pociecha pójdzie do szkoły. Trzeba jedynie nieco inaczej się przygotować i z pewnością, zapakowac duuuuużo więcej bagażu.

> czytaj więcej