Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Stopy - czy rozwijają się prawidłowo?

porada w kategorii: junior

Około pierwszego roku życia zaczynasz uważniej przyglądać się stópkom swojej pociechy – w końcu niebawem możesz oczekiwać pierwszego kroku. Wiele mam zastanawia się, czy stopy dziecka rozwijają się prawidłowo oraz jak zapewnić im dalszy prawidłowy rozwój. Nie martw się, że stopy malucha są płaskie – tzw. fizjologiczne płaskostopie zniknie dopiero, gdy dziecko nauczy się w pełni chodzić – wówczas znikną poduszeczki tłuszczowe oraz wypukłości na spodzie stóp.

Jeśli Twoje dziecko stawiając pierwsze kroki kołysze się na boki, czy też krzywo stawia nóżki – nie martw się na wyrost – malec nie czuje się jeszcze stabilnie stojąc, a kołysanie pomaga utrzymać równowagę. Nie pozwól mu jednak na siadanie na piętach – taka postawa może niekorzystnie wpływać na rozwój nóżek. Pierwszych kroków Twój malec nie musi wcale stawiać w bucikach – wystarczą grube skarpetki z podeszwą antypoślizgową, dzięki którym Twoja pociecha będzie mogła lepiej wyczuć podłoże, a mięśnie nóg będą skuteczniej kształtowane.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Zaprzestanie nocnego karmienia

Wiele mam zastanawia się, kiedy zakończyć nocne karmienie swojej pociechy. Jeśli nie zdecydowałaś się na ten krok wcześniej, warto teraz podjąć starania.

> czytaj więcej

Jak nauczyć mycia zębów?

Od wczesnego dzieciństwa warto przyzwyczajać dziecko do regularnego, prawidłowego mycia zębów tak, aby z czasem stało się to u malca dobrym nawykiem.

> czytaj więcej

Pierwsze kroki

Minął już 13 miesiąc, a Twoje dziecko nie stawia jeszcze pierwszych kroczków? Spokojnie, moment ten zazwyczaj następuje między 14 a 18 miesiącem życia.

> czytaj więcej