Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Szczepienia

porada w kategorii: niemowlę

Tylko bez paniki! Nie ma co ulegać zbytniej modzie na szczepienia przeciwko wszelkim możliwym przypadłościom, ale też nie wolno bagatelizować obowiązkowego kalendarza szczepień. Przy wypisie ze szpitala po porodzie rodzice otrzymują książeczkę zdrowia dziecka, a w niej wszelkie niezbędne informacje na temat rodzajów i terminów obowiązujących szczepień.

Przed każdym szczepieniem Maluch musi być dokładnie zbadany przez lekarza pediatrę, by stwierdzić, czy dziecko jest zdrowe. Pamiętajmy, że przeciwwskazaniem do szczepienia jest nawet zwykły katarek – dziecko musi być absolutnie zdrowe, gdyż jego układ immunologiczny musi sobie poradzić ze szczepami drobnoustrojów podanych w szczepionce.

Po szczepieniu Maluch może być przez najbliższą dobę nieco bardziej rozdrażniony i marudny lub – przeciwnie – o wiele bardziej senny niż zazwyczaj. Może także wystąpić lekki stan podgorączkowy, który jest naturalną reakcją i przechodzi po kilkunastu godzinach.

Jeśli chodzi o szczepienia tzw. zalecane, to zawsze trzeba rozważyć wszystkie plusy i minusy takiego posunięcia. Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli dziecko chodzi do żłobka, wychowywane jest w wielodzietnej rodzinie lub ma po prostu kontakt z dużą grupą dzieci, wówczas zaaplikowanie szczepionek na rotawirusy czy pneumokoki jest uzasadnione i jak najbardziej wskazane. Jeśli natomiast Malucha wychowują rodzice, dziadkowie czy też opiekunka, to nie jest ono narażone na duży kontakt z grupą dzieci i być może lepiej będzie, by jego organizm sam się hartował. Być może nie ma sensu dodatkowego „obciążania” jego układu immunologicznego – niech wzmacnia się sam!

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Zmiana pieluszki

Pierwsze przewijanie to dla niedoświadczonych rodziców często duży stres. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, aby chwile na przewijaku były dla Was obojga przyjemnością.

> czytaj więcej