Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Tydzień 16

porada w kategorii: ciąża

Od tego tygodnia możesz zacząć odczuwać pierwsze ruchy Twojego dziecka. Powinnaś unikać spania na brzuchu lub na plechach, staraj się leżeć i spać na boku. Teraz szczególnie powinnaś zadbać o to, by znaleźć czas na chwile dla siebie – staraj się wyciszyć wewnętrznie. Coraz częściej będziesz myślała o porodzie. Porozmawiaj ze znajomymi, odpręż się, poczytaj relaksującą lekturę, zainteresuj się szkołą rodzenia.

Twój Maluszek w tym tygodniu
W szesnastym tygodniu ciąży Twój maluszek mierzy ok. 12 cm i waży ok. 80 gram. To już malutki aktywny szkrab – sam zaczyna podnosić główkę i prostować szyję, kręci głową, zgina nóżki i rączki. Uformowane są wszystkie części jego twarzy. Ma już w tym okresie rozwiniętą mimikę twarzy, więc podczas bardzo szczegółowego USG możesz zobaczyć minki swojego szkraba. Usta, nos, uszy i oczy są już na swoim miejscu, jednak te ostatnie są jeszcze ciągle przymknięte, gdyż maluch jest wrażliwy na zmiany oświetlenia. Twoje maleństwo w tym okresie ma ukształtowane gruczoły łojowe, więc przy intensywnej gimnastyce w brzuszku, może nawet się spocić. Całe ciałko maleństwa pokryte jest delikatnym meszkiem. U maleńkich dziewczynek w tym właśnie okresie rozpoczyna się w ich jajnikach produkcja pierwszych milionów jajeczek.

Czytaj inne porady

Tydzień 17

W tym tygodniu możesz zacząć odczuwać twardnienie i napięcie mięśnia macicy, to tzw. skurcze Braxtona Hicksa.

> czytaj więcej

Tydzień 18

Maluszek wyczuwa Twoje emocje. Uśmiechaj się więc tak często, jak to tylko możliwe!

> czytaj więcej

Tydzień 19

W tym tygodniu, jeśli akurat wypada Ci USG, prawdopodobnie będziesz mogła poznać płeć swojego dziecka.

> czytaj więcej