Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Tydzień 17

porada w kategorii: ciąża

Teraz zmienia się Twoje ciało. Macica zaczyna się szybciej powiększać i podnosić, piersi znów są o rozmiar większe, a przez ich delikatną skórę prześwitują żyłki. W tym tygodniu możesz zacząć odczuwać twardnienie i napięcie mięśnia macicy. To tzw. skurcze Braxtona Hicksa, które przygotowują mięsień do porodu. Skurcze są niebolesne i zazwyczaj trwają około 30 sekund. Kiedy występują, spróbuj położyć się, odpocząć lub wstać i pospacerować.

Twój Maluszek w tym tygodniu
W tym tygodniu kruszynka ma już ok. 13 cm wzrostu i waży 100 gram. U Twojego maleństwa zaczyna się pojawiać pierwsza tkanka tłuszczowa, zwana brązową – ma na celu utrzymanie ciepłoty ciała dziecka po urodzeniu. Mózg maluszka jest już mocno rozwinięty. Serduszko pracuje bardzo intensywnie, bijąc dwukrotnie szybciej od Twojego! Jeśli będziesz mieć córeczkę, w tym tygodniu rozwija się u niej macica, jajowody, pochwa i wargi sromowe. U chłopców natomiast kształtuje się penis i zaczyna formować się prostata. Ulubioną zabawką Twojego szkraba w tym czasie jest teraz… pępowina. Maluch intensywnie ćwiczy na niej odruch chwytania.

Czytaj inne porady

Tydzień 18

Maluszek wyczuwa Twoje emocje. Uśmiechaj się więc tak często, jak to tylko możliwe!

> czytaj więcej

Tydzień 19

W tym tygodniu, jeśli akurat wypada Ci USG, prawdopodobnie będziesz mogła poznać płeć swojego dziecka.

> czytaj więcej

Tydzień 20

Połowa drogi za Wami! Maluch waży 260 gram i ma 16 cm wzrostu!

> czytaj więcej