Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Tydzień 18

porada w kategorii: ciąża

Maluszek wyczuwa Twoje emocje. Uśmiechaj się więc tak często, jak to tylko możliwe! Może Cię dręczyć pewna dolegliwość – uczucie zatkanego nosa, a nawet jego krwawienia. Jest to efekt dużych ilości estrogenu i progesteronu, które powodują obrzęk śluzówki.

Zadbaj o stałe nawilżanie pomieszczeń, w których spędzasz teraz czas. Dzięki temu poradzisz sobie z tą dolegliwością bez leków, które nie są teraz wskazane. Męczy Cię zgaga? Unikaj nadmiernego jedzenia. Ogranicz spożycie pokarmów pikantnych i smażonych. Masz już spory brzuszek – więc jeśli musisz się pochylić, kucaj zginając kolana.

Twój Maluszek w tym tygodniu
Twój Maluch może już mieć 14 cm, a wyprostowanej postawie mierzyć nawet 25 cm. Waży teraz ok. 150 gram. W tym tygodniu wydłużają się nóżki Twojego dziecka i twardnieją kości. Kształtują się u niego gruczoły trawienne. W ich efekcie powstaje tzw. smółka – smolista czarna substancja, która maluch będzie wydalał po porodzie. Maluszek słyszy! Reaguje na różne odgłosy – zarówno bicie Twojego serca, odgłosy Twojego żołądka, jak i te dźwięki, które pochodzą z zewnątrz. W mózgu rozwija się mapa czuciowa i ruchowa. Teraz dotyk nie powoduje już ruchów całego ciałka dziecka. Maluch reaguje tylko w tym miejscu, w którym został dotknięty.

Czytaj inne porady

Tydzień 19

W tym tygodniu, jeśli akurat wypada Ci USG, prawdopodobnie będziesz mogła poznać płeć swojego dziecka.

> czytaj więcej

Tydzień 20

Połowa drogi za Wami! Maluch waży 260 gram i ma 16 cm wzrostu!

> czytaj więcej

Tydzień 21

Twój maluszek rośnie coraz szybciej. Przy odpowiednim ułożeniu można już określić płeć dziecka.

> czytaj więcej