Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Tydzień 28

porada w kategorii: ciąża

Skończył się już drugi trymestr. Do porodu pozostały tylko trzy miesiące. Staraj się zachowywać prawidłową postawę ciała. Unikniesz w ten sposób bólu kręgosłupa lub przynajmniej złagodzisz go. Twoje sutki i piersi na pewno znacznie powiększyły się i widać na nich siateczkę naczyń krwionośnych.

Mogą też pojawić się trudności z oddychaniem, ponieważ rosnące dziecko uciska na przeponę. Ta dolegliwość często zanika na miesiąc przed porodem. Ciąża jest już wyraźnie widoczna. Jeśli chcesz uniknąć rozstępów na skórze brzucha, stosuj specjalne kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży lub przynajmniej dwa razy dziennie wcieraj oliwkę do ciała dla niemowląt.

Bardzo ważne jest, abyś dbała o siebie: o swój wygląd i samopoczucie. Pamiętaj o regularnym odwiedzaniu poradni K oraz o złożeniu wizyty dentyście. Twoje dziąsła ulegają rozpulchnieniu i najprawdopodobniej czasami krwawią, co może prowadzić do ich schorzenia, a co za tym idzie – do wypadania zębów.

Twój maluszek w tym tygodniu
Dziecko może mieć długość 37 cm i ważyć od 900 g do 1 kg. Rozwijają się jego kubki smakowe, co oznacza, że rozróżnia smak słodki, kwaśny i gorzki. Zaczyna też widzieć – zamyka i otwiera oczy. Potrafi marszczyć czoło, otwierać i zamykać usta.

Czytaj inne porady

Tydzień 29

To czas, aby rozpocząć wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięsnie dna miednicy.

> czytaj więcej

Tydzień 30

Twoje stawy biodrowe delikatnie się rozciągają, odczuwasz coraz większe zmecznie.

> czytaj więcej

Tydzień 31

Twój maluch ma już ok. 43 cm, a jego oczy otoczone są rzęsami i brwiami.

> czytaj więcej