Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Tydzień 33

porada w kategorii: ciąża

W tym okresie powinnaś przybierać na wadze ok. 0,5 kg tygodniowo – pamiętaj jednak, że zmiana wagi jest sprawą indywidualną, żadne ściśle określone normy tu nie obowiązują. Nawet jeśli przytyłaś więcej niż się spodziewałaś, nie wolno Ci rezygnować ze zbilansowanej diety, ponieważ w ciągu najbliższych kilku tygodni zapotrzebowanie Twojego dziecka na białko i tłuszcz będzie największe.

Twój żołądek zmniejszył swoją objętość ze względu na dziecko wypełniające znaczną część brzucha, dlatego uzupełniaj ubytki energetyczne przekąskami (suszone owoce, orzechy, migdały, jogurt), które ułatwią Ci dotrwanie do głównego posiłku. Maluch waży już prawie 2 kg, a jego mózg rozwija się niezwykle szybko. Zmysły wzroku, słuchu, dotyku oraz smaku już funkcjonują.

Twoje dziecko w tym tygodniu
Dziecko odbiera także zapachy, które przenikają do wód płodowych – czuje co mama wdycha i je. Trwa również budowa systemu odpornościowego, mały człowiek przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na wiele chorób.

Czytaj inne porady

Tydzień 34

Przygotuj wyprawkę. Sporządź listę niezbędnych rzeczy do szpitala i na pierwsze dni życia maluszka.

> czytaj więcej

Tydzień 35

To najwyższy czas na pakowanie torby do szpitala. Twój maluszek ma już ok. 2,5 kg.

> czytaj więcej

Tydzień 36

Przygotuj się na częstsze odwiedzanie lekarza. Zacznij też liczyć ruchy dziecka.

> czytaj więcej