Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Tydzień 40

porada w kategorii: ciąża

Zastanawiasz się, czy to już? Oczywistymi oznakami porodu jest odejście wód płodowych, ale zdarza się, że pierwszy etap porodu przebiega zupełnie niezauważalnie, a pęcherz płodowy jest przebijany dopiero na sali porodowej. Pamiętaj, nie warto jechać do szpitala zbyt wcześnie. Pierwsza faza porodu może trwać nawet kilkanaście godzin.

Jeśli Twoje bóle staną się coraz mocniejsze i będą regularne co 10 minut – wówczas jedź do szpitala. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę drogę, którą będziesz musiała przebyć (korki, objazdy, remonty dróg). Na sali porodowej zbada Cię lekarz, by ocenić stan rozwarcia szyjki macicy, a położna zmierzy Ci ciśnienie, założy wenflon (na wszelką ewentualność – to rutynowa procedura) oraz podłączy Twój brzuch do krdiotokografu.

W niektórych szpitalach są sale wieloosobowe, ale już coraz częściej możemy spotkać pojedyncze sale z indywidualną łązienką. Będziesz odtąd pod stałą opieką położnej i lekarza. Poród jest niewątpliwym wysiłkiem fizycznym, ale tez niezwykły przeżyciem dla matki. Natura tak to już urządziła, że w tej sytuacji doświadczamy „niepamięci cudu” - zobaczysz, jak szybko zapomnisz o bólu i trudach porodu. Maleństwo, witaj po drugiej stronie brzucha!

Czytaj inne porady

Tydzień 4

Prawdopodobnie już zaczynasz podejrzewać, że jesteś w ciąży, bo Twój organizm daje Ci znaki.

> czytaj więcej

Tydzień 33

Zmysły wzroku, słuchu, dotyku oraz smaku już funkcjonują. Dziecko odbiera także zapachy, które przenikają do wód płodowych.

> czytaj więcej

Tydzień 38

Twój maluszek jest już w pełni wykształcony i przygotowany do życia poza organizmem matki.

> czytaj więcej