Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Zachęcanie dziecka do odkrywania otaczającego świata

porada w kategorii: junior

Twoje dziecko wkracza w okres, kiedy z każdym dniem narastać będzie jego fascynacja otaczającym światem. Mały odkrywca nie jest w stanie przejść obojętnie obok żadnego nowego przedmiotu przygotuj się, że największym zainteresowaniem obdarzy rzeczy najczęściej używane przez rodziców.

Najprawdopodobniej niektórych przedmiotów nie uda Ci się uchronić przed zniszczeniem – dziecko będzie chciało sprawdzić, co się stanie z naszym telefonem komórkowym, kiedy go zrzuci na podłogę. Tylko poprzez wielokrotne powtórzenie pewnego działania, maluch może nauczyć się powiązania przyczynowo-skutkowego.

Postaraj się ograniczyć ilość zakazów – dzięki temu nie będziesz się niepotrzebnie denerwować, a maluch i tak zlekceważy Twoje przestrogi. Nie traktuj tego, jako braku posłuszeństwa małe dziecko nie jest jeszcze w stanie pohamować impulsów, które każą mu dotykać nowo napotkany przedmiot. Staraj się za to towarzyszyć dziecku w jego małych odkryciach – opowiadaj mu z chęcią o przedmiotach.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Bezpieczeństwo dziecka podczas stawiania pierwszych kroków

Twój maluch coraz odważniej stawia pierwsze kroki i poznaje otaczający go świat. Coraz trudniej będzie Ci przypilnować każdy ruch, ochronić przed każdym zagrożeniem.

> czytaj więcej

Przytulanka - najlepszy przyjaciel Twojego Maluszka

Miś z jednym uchem, lalka z dziurą w sukience... To, co dla Ciebie może wydać się zużytym, bezwartościowym, nadającym się do wyrzucenia przedmiotem, dla Twojego Dziecka może być najbliższym przyjacielem.

> czytaj więcej

Mały uparciuszek

Często od rodziców słyszy się skargi na upór dziecięcy. Bez względu na temperament dziecka, każde przechodzi fazę uporu. Może być on wykazywany w większym lub mniejszym stopniu.

> czytaj więcej