Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Zarządzanie czasem – plan dnia i wasze nowe wspólne chwile

porada w kategorii: niemowlę

Jeżeli przed urodzeniem dziecka byłaś osobą bardzo dobrze zorganizowaną z porządkiem dnia rozpisanym w kalendarzu, to pierwsze chwile macierzyństwa mogą Ci się wydawać chaosem nie do opanowania. Twój dotychczasowy świat zostanie postawiony na głowie, a pojęcie „zarządzanie czasem” straci rację bytu.

Nie wpadaj jednak w panikę. Zamiast tego spróbuj na nowo zdefiniować słowo „plan” pamiętając, że będzie się on dynamicznie zmieniał w zależności od aktualnych okoliczności. Już od pierwszych tygodni warto wprowadzać do życia Twojego Dziecka pewien stały rozkład dnia czy też rytuały, które poprzez swoją powtarzalność zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa, a Tobie ułatwią opiekę nad Maluchem. Codzienna rutyna może być zbawienna, pozwalając szybciej i sprawniej odnaleźć się w nowej roli rodzica. Pamiętaj jednak, że stały plan nie oznacza „niezmienny” i nie wychowuj Malucha z zegarkiem w ręku!

Twój plan dnia powinien przede wszystkim uwzględnić naturalny rytm dnia dziecka i jego potrzeby. Dzień każdego Malucha to w skrócie: spanie, jedzenie oraz okres czuwania (zabawy). Wystarczy, że bacznie poobserwujesz swoje dziecko przez dzień lub dwa (możesz nawet prowadzić notatki), a poznasz ile i jak długich drzemek potrzebuje, ile zajmuje Wam karmienie, a ile czasu Twój Maluch jest w stanie pozostać w stanie czuwania.

Wiedza o rytmie dnia jest szczególnie przydatna w przypadku początkującej mamy, która dopiero musi nauczyć się odczytywania sygnałów (czyli tak naprawdę płaczu) wysyłanych przez dziecko. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odgadnąć, czy płacz Malucha spowodowany jest np. głodem czy może przemęczeniem, bo zbliża się już czas kolejnej drzemki. Odstępstwa od stałego rozkładu dnia są naturalne, więc nie zamartwiaj się, że nawet najmniejsza zmiana w harmonogramie Waszego dnia wybije dziecko z rytmu.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Szczepienia

Nie ulegajmy modzie na szczepienia przeciwko wszelkim możliwym przypadłościom, ale też nie wolno bagatelizować obowiązkowego kalendarza szczepień. Przy wypisie ze szpitala po porodzie rodzice otrzymują książeczkę zdrowia dziecka, a w niej wszelkie niezbędne informacje na temat rodzajów i terminów obowiązujących szczepień.

> czytaj więcej

Zmiana pieluszki

Pierwsze przewijanie to dla niedoświadczonych rodziców często duży stres. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, aby chwile na przewijaku były dla Was obojga przyjemnością.

> czytaj więcej