Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej

porada w kategorii: niemowlę

Hasło zespół nagłej śmierci łóżeczkowej mrozi krew w żyłach każdego młodego rodzica. Głównie dlatego, że boimy się tego, co nie jest nam znane. To prawda, że to jednostka chorobowa wyjątkowo słabo rozpoznana. Należy jednak pamiętać, że jest też bardzo, bardzo rzadka. I dlatego choć nie można jej bagatelizować, to nie można też zamartwiać się.

CO TO JEST?
Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, zwany też SIDS (z ang. Sudden Infant Death Syndrome), to nagła śmierć pozornie zdrowego niemowlęcia (od 7 dnia do 12 miesiąca życia) w czasie snu. Corocznie dotyka w Polsce ok. 180 dzieci. Najczęściej umierają dzieci w wieku od 2 do 6 miesięcy, zimą lub jesienią. Częściej ofiarami SIDS są chłopcy. Ryzyko zwiększa niska masa urodzeniowa maluszka, a także uzależnienie matki od papierosów czy alkoholu.

CO JEST PRZYCZYNĄ?
Przypuszcza się, że bezpośrednią przyczyną zespołu nagłej śmierci jest bezdech, ale nadal nie wiadomo, co go powoduje. Hipotez jest kilka:
- uszkodzenie pnia mózgu, które powoduje, że niewykształcony w pełni organizm maluszka nie reaguje odpowiednio na brak tlenu;
- zaciśnięcie się tętnicy szyjnej, kiedy na przykład dziecko zbyt wysoko unosi główkę w czasie snu;
- wada serca;
- zakażenie bakteriami np. Escherichia coli.

JAK LECZYĆ?
Leczyć zespołu śmierci łóżeczkowej się nie da. Natomiast niezbędna jest błyskawiczna reakcja jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma bezdech. Natychmiast musisz podjąć akcję reanimacją i powiadomić pomoc medyczną. Jeśli sztuczne oddychanie metodą usta-usta + nos zawiedzie (puls nie będzie wyczuwalny) trzeba rozpocząć masaż serca – nie przerywając jednocześnie sztucznego oddychania. Reanimację trzeba kontynuować do przybycia lekarzy.

JAK ZAPOBIEGAĆ?
Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej zdarza się niezwykle rzadko, a dodatkowo możesz podjąć cały szereg środków, aby mu zapobiec. Po pierwsze dziecko powinno się układać do snu na plecach. Badania dowiodły, że zmniejsza to ryzyko SIDS o połowę. Jeżeli dziecko jest chore i ma kłopoty z oddychaniem, możesz je ułożyć na boku. Nie wolno Ci dziecka przegrzewać. Pamiętaj, by dobrze przewietrzyć pokój, w którym śpi maluszek. Temperatura powinna wynosić ok. 18–20 stopni Celciusza. Nie ubieraj dziecka zbyt ciepło, ani nie przykrywaj zbyt szczelnie. Maleństwo musi mieć możliwość swobodnego poruszania kończynami.

Ważne, aby przez pierwszych kilka miesięcy życia Maluszek spał z Wami w pokoju, będziesz miała do niego bliski dostęp i możliwość odpowiednio szybkiej reakcji. Postaraj się zapewnić dziecku regularny tryb życia. Rutyna sprawi, że będzie spokojne i będzie czuło się bezpiecznie. Nigdy nie podawaj Maluszkowi żadnych leków bez wcześniejszego uzgodnienia ich z lekarzem. Sama także powstrzymaj się przed przyjmowaniem np. syropów przeciwkaszlowych. Z pomocą młodym, ostrożnym rodzicom przychodzi też technologia. W sklepach dostępne są specjalne monitory bezdechu. Mają postać maty, którą wkłada się do łóżeczka dziecka. W momencie kiedy Maluszek przez 20 sekund nie będzie oddychać albo będzie mniej niż 10 oddechów na minutę monitor powiadomi Cię o tym.

PAMIĘTAJ! Panika jest najgorszym doradcą, a nic tak nie ukoi Maluszka jak Twój spokój. Przede wszystkim obserwuj i zapobiegaj. Zjawisko nagłej śmierci łóżeczkowej jest bardzo rzadkie i szanse, że przytrafi się właśnie Tobie i Twojemu dziecku są minimalne.

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel maluszka dla wielu rodziców owiana jest mitem przedsięwzięcia na skalę aktywacji akceleratora jądrowego CERN w Genewie :) Nic bardziej mylnego. Większość noworodków uwielbia kąpiel, ciepła woda rozluźnia i uspokaja.

> czytaj więcej

Pierwszy spacer

Kiedy, w jaką pogodę i na jak długo powinno wybrać się na pierwszy spacer to temat, który nurtuje większość świeżo upieczonych rodziców. Jeszcze niedawno obowiązkowe i długie tzw. werandowanie poprzedzone nawet dwutygodniową kwarantanną w domu, powoli odchodzi w niepamięć.

> czytaj więcej

Co widzi noworodek

Najpierw wyjaśnijmy jedną, podstawową kwestię – noworodki nie rodzą się „ślepe”. To co widzą jest oczywiście bardzo dalekie od tego jak widzą dorośli, ale już od urodzenia dziecko posiada pewne zdolności widzenia.

> czytaj więcej