Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na
politykę cookies
Rozumiem

Poradnik Szczęśliwych rodziców

niemowlę

happy start

ilość porad: 21

maluch

happy fun

ilość porad: 18

junior

happy adventure

ilość porad: 15

Zmiana pieluszki

porada w kategorii: niemowlę

Pierwszą pieluszkę Bella Baby Happy Newborn zakładamy dziecku jeszcze w szpitalu, niedługo po tym, gdy zostanie odcięte od pępowiny swojej mamy. To właśnie ranka gojącego się pępuszka przez kilka dni po porodzie u noworodka, jest najbardziej wrażliwym miejcem na jego ciele, które staramy się zabezpieczyć przed podrażnieniami. Dlatego pieluszka w najmniejszym rozmiarze Newborn posiada unikalne, bezpieczne wycięcie na rankę pępowinową, pozwalające na swobodny dopływ powietrza i chroniące przed ewentualnymi otarciami.

Pierwsze przewijanie to dla niedoświadczonych rodziców często wielki stres. Obawiają się zrobić dziecku krzywdę, czują się niepewnie i stresują każdą zmianą pieluszki. Warto się do tego dobrze przygotować, ponieważ przez pierwsze miesiące życia dziecka będziecie zmieniać pieluchę co najmniej kilka razy dziennie. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, aby chwile na przewijaku były dla Was obojga przyjemnością.

Na początek przygotuj sobie odpowiednie miejsce do przewijania. Być może wydaje Ci się to zbędne, bo przecież dziecko można przewinąć na łóżku czy kanapie, uwierz jednak, że bardzo szybko docenisz przewijak umieszczony na odpowiedniej wysokości. Przewijając dziecko na łóżku kilkanaście razy dziennie będziesz musiała schylać się do niewygodnej pozycji, a to zdecydowanie nie jest to, co powinnaś fundować swojemu kręgosłupowi zmęczonemu 9 miesiącami ciąży.

Jeśli chcesz przeznaczyć na kącik do przewijania więcej miejsca możesz kupić komodę z przewijakiem. Jeżeli nie dysponujesz taką ilością miejsca lub cenisz „kompaktowe” rozwiązania, to wystarczy przewijak nakładany na łóżeczko. Na przewijaku rozłóż podkład do przewijania Happy lub ewentualnie tetrową bądź flanelową pieluchę – tak, aby skóra dziecka nie stykała się z zimnym materacykiem.

Bardzo ważne jest, abyś miała pod ręką niezbędne akcesoria: pieluszki, nawilżane chusteczki, miseczkę z wodą i waciki do przemywania pupy dziecka oraz krem przeciw odparzeniom. Dobrze też, jeżeli w pobliżu przewijaka stoi szafka albo komoda z zapasowymi ubraniami na ewentualność niespodziewanego wypadku:)

Rozepnij noworodkowi ubranie i pieluchę. Nie zdziw się, gdy dzidziuś od razu zacznie siusiać malutkie dzieci, gdy zostaną rozebrane i poczują chłód, często tak reagują. Jeżeli dziecko zrobiło kupkę, delikatnie obetrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka.
Następnie dokładnie umyj pupę noworodka – dużym wacikiem namoczonym w ciepłej wodzie lub nawilżaną chusteczką oczyść pupę, nie zapominając o fałdkach i zagłębieniach.

Jeżeli przewijasz chłopca, szczególnie dokładnie oczyść siusiaka, pośladki i mosznę, a następnie delikatnie wytrzyj – pozostawienie ich wilgotnych sprzyjałoby odparzeniom. Pamiętaj – nie odciągamy napletka!
Myjąc pupę u dziewczynki, pamiętaj o zachowaniu kierunku od cewki moczowej do odbytu, aby nie przenosić zanieczyszczeń. Starannie oczyść wszystkie zagłębienia, a także wargi sromowe.
Dopiero po oczyszczeniu pupy usuń brudną pieluchę.

Następnie posmaruj pupę noworodka preparatem ochronnym: kremem lub maścią przeciw odparzeniom – natłuszczanie to świetna profilaktyka odparzeń i podrażnień. Idealnie byłoby, gdybyś po posmarowaniu pupy pozwoliła maluszkowi poleżeć bez pieluchy – wietrzenie jest sprzymierzeńcem zdrowej pupy.

Teraz unieś pośladki dziecka, wkładając pod nie dłonie (nie podnoś za nóżki!) i wsuń pod pupę czystą pieluchę. Zapnij umieszczone po jej bokach rzepy. Ważne jest, aby pieluszka była zapięta symetrycznie i niezbyt ciasno. Ułatwią Ci to obrazki umieszczone symetrycznie po obu stronach pieluszki Happy. Teraz włóż dziecku ubranko.

Widzisz, wcale nie było tak trudno! A nagrodą jest uśmiechnięta buzia i zdrowa pupa Twojego maluszka! Podczas mycia absolutnie nie prostuj dziecku nóżek i nie ciągnij za nie – grozi to wywichnięciem stawów biodrowych. Unoś pupę niemowlaka, podkładając dłonie pod jego pośladki. Nigdy, nawet na kilka sekund, nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku. Mogłoby z niego spaść!

Polecane produkty dla Ciebie

Czytaj inne porady